STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / TURECKA SYTUACJA

Turecka sytuacjaKurdowie doświadczają dziś tego, co może stać się udziałem każdego narodu, który – w przetargu światowym – ma mniej do zaoferowania niż jego przeciwnicy.


Stany Zjednoczone milcząco przyzwoliły Turcji na podjęcie operacji pacyfikacyjnej wobec kurdyjskich oddziałów YPG (militarne oddziały podległe marksistowskiej partii PKK), jedynych (obok Peshmergów) , które konsekwentnie, od początku wojny, ścierały się z Państwem Islamskim (ISIS).

Dzisięć dni temu – jak Franciszek Dolas z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” – znalazłem się w samym jądrze nowej wojny – nowej odsłony walk pomiędzy Turcją i Kurdami. Jednocześnie los, po raz kolejny, sprawił, że nie dosięgła mnie bomba, która rozpoczęła nową wojnę.

Razem z Maćkiem Grabysą i Michałem Królem właśnie wróciliśmy z wyprawy na pogranicze Turcji i Syrii. Przejechaliśmy je od Nusaybin aż do Suruć, Sanjurfy i Akcakale.

Sporo czasu spędziliśmy w Gazantep, gdzie stacjonuje emigracyjny rząd „Demokratycznej Syrii”, któremu podlegają resztki oddziałów antyassadowskiej Free Syrian Army.

Obraz, jaki wyłania się z naszych rozmów z politykami syryjskiej opozycji, politykami kurdyjskiej PKK, dowódcami kurdyjskich oddziałów, a także przedstawicielami tureckiej administracji i ludźmi zaangażowanymi w przygraniczny szmugiel najemników i broni dla struktur Państwa Islamskiego jest skomplikowany. Wyłania się z niego jednak – bardzo jednoznaczna – prawda. Turcja, a właściwie ludzie prezydenta Recepa Erdogana, rozgrywa teraz jedną z najlepiej przygotowanych i misternych operacji z jakimi mieliśmy do czynienia na Bliskim Wschodzie, w ciągu ostatnich lat.

Operacja Erdogana

Recep Erdogan ciągle jest niezadowolony po majowych wyborach parlamentarnych. Jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nie zbobyła konstytucyjnej większości, na domiar złego do tureckiego parlamentu weszła – z dwunastoprocentowym poparciem – Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) reprezentująca tureckie mniejszości, przede wszystkim jednak ludność narodowości kurdyjskiej.

Erdogan od pierwszego dnia po wyborach szukał możliwości podważenia wyniku demokratycznego głosowania.

Przygotował więc operację, która może doprowadzić do wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie całej Turcji, oraz rozpisania nowych, przedterminowych wyborów.. Ale po kolei.

Gaziantep stolica tureckiego dźihadu

Jeszcze miesiąc temu w Gazantep, największym mieście tureckiego pogranicza z Syrią, otwarcie działały salafickie centra takie jak „Genć Muslimanamlar” czy „Furkan Group”.

Ochotnicy zmierzający do Syrii, aby wspomóc tam wojska islamskiego kalifatu (ISIS), znajdowali w nich wsparcie, przewodników, szmuglerów i broń.

W kilku prywatnych klinikach w Gazantep otwarcie leczyli się ranni fanatycy z ISIS, niemal oficjalnie przemycani przez dziurawą – dla islamistów – granicę syryjsko – turecką.

Po zamachu na plaży w Tunezji, tureckie służby specjalne przypuściły kilka nalotów na te miejsca. Na dworcu autobusowym w Gazantep aresztowano m.in. 49 tadżyckich islamistów. Z Turcji deportowano też 150 Ujgurów z Chin, którzy także zmierzali na dżihad.

Nie odnaleźliśmy śladów leczenia fanatyków, dowiedzieliśmy się jednak, że w odległej o sto kilometrów od Gazantep Sunjurfie nadal funkcjonuje szpital, w którym leczeni są ranni „bojownicy Proroka” z ISIS.

Rekrutacja na „świętą wojnę” trwa jednak w Gazatep w najlepsze. Ochotnicy są teraz goszczeni w kilku pięciogwiazdkowych hotelach w mieście. Tam otrzymują podstawowy instruktaż i kontaktowani są z granicznymi przemytnikami. Wszystko odbywa się za pieniądze płynące z Arabii Saudyjskiej i Kataru.

 

Syryjska rewolucja

– Rewolucja została porwana, ukradziona, stała się źródłem dochodu dla cwaniaków – opowiada Samir, w przeszłości jeden z ważniejszych przywódców syryjskiego powstania przeciwko dyktatorowi Baszarowi Assadowi.

Dziś zarówno dowództwo Free Syrian Army jak i rozbudowany rząd „Wolnej Syrii” kwaterują w tureckim Gazantep, w okazałym budynku wynajętym od prywatnego właściciela.

Nikt z przedstawicieli syryjskiego  rządu na uchodźctwie, a przeprowadziliśmy tam kilkanaście wywiadów, nie powiedział złego słowa o polityce Erdogana i Turcji.

Plan prezydenta Turcji jest prosty. Wykorzystując poparcie USA turecka armia oczyści cały pas granicy z Syrią. Oczyści go oczywiście z jednostek kurdyjskiej YPG.

Na miejsce Kurdów sprowadzony zostanie rząd „Wolnej Syrii” z Gazantep. Tym sposobem Turcja oczyści pas graniczny na głebokość 40 kilometrów i zainstaluje tam uzależniony od siebie „rząd syryjski”.

Za jednym zamachem Turcy pozbędą się groźby utworzenia w Syrii kurdyjskiego państwa Rojavy i wymierzą policzek znienawidzonemu przez nich Assadowi.

Okazją do wprowadzenia tej operacji w życie stał się wybuch bomby w kurdyjskim Ośrodku Kultury w Suruć. Zginęło tam 32 Kurdów, a przywódcy kurdyjskiej społeczności oskarżyli służby specjalne Turcji, o to że wiedziały o przygotowaniach do zamachu i w żaden sposób temu nie przeszkodziły.

 

Suruć – o włos od bomby

Od kilku dni buszowaliśmy już po granicy w okolicach Suruć. W skwarny lipcowy dzień byliśmy nawet honorowymi gośćmi na radosnym wiecu kurdyjskiej YPG w Suruć.

Wokół wielkie portrety Abdullaha „Apo” Ocalana, czerwone gwiazdy, sierpy i młoty. Roztańczone urodziwe dzięwczęta i młodzi chłopcy tańczący taniec bojowy Kurdów.

Mieliśmy zostać na noc w Suruć, bo o 12.00 następnego dnia wyznaczył nam spotkanie Dopec, jeden z komendantów kurdyjskiej YPG w pobliskim Kobane.

Uznaliśmy jednak, że Gazantep jest wygodniejsze i wróciliśmy do poprzedniego hotelu.

Rano mieliśmy ponownie ruszyć do Suruć. Rano jednak wszystko szło nam dłużej niż zwykle, na dodatek Maciek Grabysa miał jakieś nieokreślone, niedobre przeczucia.

Przesunęliśmy spotkanie z Dopeciem i dobrze już po dwunastej ruszyliśmy do Suruć.

Naraz w samochodowym głośniku usłyszeliśmy informacje o wybuchu bomby….w Centrum Kultury w Suruć.

Chwilę później zadzwonił Dopec: – jak się czujecie? – zapytał.

Żyjemy co? – dodał żywszym głosem.

Noo – odpowiedzieliśmy mu chórem.

To już druga bomba, która nas ominęła. Pierwsza wybuchła w Erbilu, w dzielnicy Ankawa, tuż obok hotelu, w którym mieszkaliśmy, kilka dni po naszym wyjeździe. Relacja z Suruć – więcej. 

Od wybuchu w Suruć zaczęła się nowa wojna Erdogana z Kurdami.

YPG zabiła dwóch policjantów, którzy ponoć współpracowali z Państwem Islamskim. Erdogan urządził im państwowy pogrzeb, który przemienił się w gigantyczną manifestację.

Wojna z PKK, która tli się  w Turcji od 1981 roku, teraz  rozgorzała na nowo.

Turcy, pod pretekstem ataków na wojska ISIS przystąpili do bombardowań pozycji PKK w irackim Kurdystanie i na pograniczu z Syrią. Erdogan wreszcie znalazł dogodny moment do konfrontacji z PKK, która wciąż wpisana jest na światową listę organizacji terrorystycznych.

Wybuch w Suruć był doskonałym pretekstem do militarnych działań tureckiej armii.

Kurdowie, obojętnie czy marksiści z PKK i YPG, czy też Peshmergowie Masuda Barzaniego, jako jedyni, od początku walczą z Państwem Islamskim i ponoszą w tej walce największe ofiary.

Teraz zmuszeni zostali do walki na dwa fronty.

Rację ma więc Farhang, mój kurdyjski przyjaciel, gdy mówi, ze Kurdowie nie mają sojuszników, mają tylko góry.

O przebiegu tej operacji oraz umowach pomiędzy USA i Turcją napiszę niebawem.