STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRAWDA W EPOCE CYFROWEJ

Prawda w epoce cyfrowejPojęcie prawdy jest nam potrzebne do poczucia zakorzenienia się w świecie, znalezienia sensu życia i działania. Kiedy jednak klasyczne media skupiły się głównie na spełnianiu zachcianek swoich właścicieli informację coraz częściej zastępują propaganda i marketing. Swoiste siostry fałszu i manipulacji. Nic bowiem co służy pomnażaniu zysku i manipulowaniu nie może być kojarzone z czystym pojęciem prawdy.


Prawda ma czyste intencje, opowiada ci o świecie w którym żyjesz. To się nie zmieniło – także w epoce masowego klonowania źródeł przekazu. Demokracja epoki cyfrowej jest bowiem pozorna. Stworzono wrażenie, ze dziś każdy może sfilmować zdarzenie i wrzucić jej do rwącego strumienia codziennych informacji. Skoro więc tak jest, skoro narzędzia do tworzenia informacji tak bardzo się zdemokratyzowały, to niemożliwa jest już ani sterowana manipulacja, ani też cenzura. Złudzenia…wszystkie te zjawiska przybrały jeszcze bardziej niebezpieczną, bo ukrytą i sprawiającą zupełnie inne wrażenie formę.

Pojawiły się także nowe zjawiska, z którymi nie tylko, że się nie spotykaliśmy, ale nawet nie potrafimy na nie zdrowo reagować. Pojawił się tzw „hejt”, czyli celowa napaść, dezinformacja czy po prostu atak na różne osoby i poglądy. Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie pałający niechęcią do innych, jednak zbyt mało odważni aby swoje zarzuty mówić ludziom prosto w oczy, mogli jedynie wypisywać swoje frustracje w miejscach ustronnych i na takie też nagrody zasługiwali. Dziś ta kategoria tchórzy przeniosła się do sieci internetowej i bezpiecznie opluwa innych, zdając sobie sprawę z własnej anonimowości. Jest to najbardziej niemiła i pełniąca rolę szkodliwego chwastu kategoria uczestników globalnej wymiany informacji i opinii. Dzisiejszy „hejter”, to albo osoba, której się płaci za to że obrzuca błotem wybraną postać życia publicznego, albo też patologiczny frustrat, który w ten sposób odreagowuje swój kompleks niższości wobec świata. Wszystkie te tendencje: opłacone niszczenie ludzi oraz realizowanie swoich najgorszych instynktów, zyskały – dzięki eksplozji mediów internetowych – nowe i nieomal nieograniczone możliwości działania. Do tego dochodzą jeszcze zawodowe „farmy trolli” utrzymywane przez służby specjalne i realizujące założone przez te służby kampanie niszczenia różnych postaci oraz narastające zjawisko produkcji tzw „bootów”, czyli automatów wpisujących hejterskie treści na różnych popularnych forach internetowych. Wszystkie te działania – jakkolwiek nieetyczne i w wielu przypadkach po prostu kryminalne – nie zyskały jeszcze stosownej odpowiedzi w systemie prawnych wielu krajów oraz w cenionych obyczajach. Okazuje się, ze w globalnej sieci przyzwala się na znacznie więcej niż w realnym zyciu. Osobnym i stale rozwijajaym się zjawiskiem jest tzw „patostreaming”, czyli propagowanie treści uwłaczających podstawowym zasadom współżycia i codziennej kultury, ujawnianie swoich najniższych instynktów. Okazuje się, że taka działalność może dziś być na dodatek niezwykle zyskowna i wiele osób podejmuje się „patostreamingu” właśnie z powodu faktu, że jest on powszechnie oglądany i przynosi jego autorom spore zyski. Gdzie w tym wszystkim prawda? Wygląda na to, że cyfrowe media przestały sobie nią w ogóle zawracać głowę. Jak przetrwać w takim świecie ….pomyślmy, myśl potrafi wyprowadzić nas z tego labiryntu na świeże powietrze.