STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / LUBIE TYCH NIEROZSĄDNYCH GÓRALI

Lubie tych nierozsądnych góraliZawsze miałem sentyment do Kurdów, działo się tak najpierw za sprawą mojej kresowej i przedwojennej babci Kazimiery z Hołyńskich Gadowskiej, która wrzepiła w dłonie dziesięciolatka pasjonującą książkę Ferdynanda Ossendowskiego „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”


Zawsze miałem sentyment do Kurdów, działo się tak najpierw za sprawą mojej kresowej i przedwojennej babci Kazimiery z Hołyńskich Gadowskiej, która wrzepiła w dłonie dziesięciolatka pasjonującą książkę Ferdynanda Ossendowskiego „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”, gdzie była wzmianka o tajemniczym Kurdystanie, potem poprawiłem Karolem Mayem „Przez dziki Kurdystan” i na podwórku – po raz pierwszy stałem się ekspertem od tajemniczych Kurdów.

Czego nie wiedziałem, to sobie barwnie zmyśliłem i tym sposobem nieustannie oblegał mnie tłumek spragnionych egzotycznej wiedzy kolegów.

Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że May prawie nie ruszał się z domu, mój ulubiony Alfred Szklarski był autorem pólpornograficznych opowiadanek w okupacyjnych gadzinówkach, a ojciec „Pana Samochodzika” Zbigniew Nienacki  był ormowcem i pewnie półesbekiem.

Z mistrzów mojego dzieciństwa ocaleli jedynie  Ossendowski właśnie i niezmordowany, acz w moim przekonaniu kompletnie niedoceniony Edmund Niziurski.

Do Kurdów wróciłem po latach. Ponownie zaintrygowała mnie ta dzielna nacja, która w każdym pokoleniu toczy śmiertelne boje o przetrwanie.

Kurdowie są dziś najwiekszym chyba narodem pozbawionym własnego państwa. Indoeuropejczycy, w manierach, obyczajach i higienie kompletnie różni od Arabów.

Kiedyś Zaratustrianie, potem chrześcijanie, ulegli jednak arabskiej presji i dziś – w większości – są sunnitami. Islam Kurdów jest jednak tolerancyjny i łagodny, jakze inny od ich arabskich sąsiadów. Wśród Kurdów swobodnie przetrwali  jazydzi i chrześcijanie.

Imperium Ottomańskie używało ich podobnie jak carat kozaków. Bitni, niedużego wzrostu, wytrwali górale stanowili najbardziej grożne oddziały tureckiej armii, stąd też niestety wzięła się niemiła rola Kurdów przy masakrze Ormian.

Kurdowie rozsiani są dziś po terytorium Turcji (najwieksza, ponad dwudziestomilionowa diaspora),  Iraku (ponad osiem milionów), Syrii (trzy miliony) oraz Iranu (dwa i pól miliona). Są też w Armenii, Azerbejdżanie i na Kaukazie. Duża kurdyjska emigracja zamieszkuje Europę Zachodnią i Amerykę Północną.

Lubię Kurdów, bo są jak Polacy. Szybkopalni, niestali, łatwo dający się porwać i łatwo też gasnący. Z reguły są jednak bardzo honorowi i gościnni.

Lubią jak inni dobrze o nich mówią, bardzo im zależy na dobrej opinii w świecie.  Mój kurdyjski druh Farhang, który na co dzień jest naukowcem na SalahadinUniversity w Erbilu, wyliczył nawet, że w języku polskim i kurdyjskim (nie wiem tylko czy w narzeczu sorani czy kurmandzi) jest dwieście dwadzieścia słów tak samo brzmiacych i znaczacych to samo.

Farhang wie co mówi operuje bowiem językiem polskim nieomal jak rodowity Krakus. Niedługo zresztą zjawi się w Krakowie i będziemy mogli pogłębiać nasze leksykalne badania.

Kurdowie fascynują się historią naszej partyzantki i walki zbrojnej w czasie drugiej wojny światowej. Idolem jest dla nich Lech Wałęsa – tu nie wyprowadzam ich z błedu, bowiem niechże już i tak będzie. „Bolka” możemy okładać tu w kraju, ale za granicą jest on symbolem naszej wspólnej (mojej też, więc pisze to bez kompleksu) walki z komunizmem i tęsknoty za wolnością.

A Kurdowie niczego bardziej nie pragną i nie lubią jak właśnie takiej swobody, tańca w górach, śpiewu.

Nie są zaczepni, ale nie daj Boże z nimi zadrzeć, nie ustapią o piędź, będą się tłuc do ostatniego trzymającego się na nogach członka plemienia.

Ich zapał do walki jest jednak zdrowy, naturalny, tak pojmują swoje męskie obowiazki. Cenią odwagę i umiejętnośc dobrej zabawy. Nie przejawiają tendencji do upajania się okrucieństwem.

Bardzo przypominaja jednak polskich szlachiurów z najgorszych pamfletów.

Każdy ma racje lepsiejszą, ważniejszą. Dobrze, ze uznają chociaż podległość plemienną i zaraz po urodzeniu ustawiają się w pocztach swoich przywódców.

Tradycyjnie więc naparzają się zwolennicy Barzanich ze zwolennikami Talabanich. Z wszystkimi posważona jest kurdyjska partyzantka marksistowska, której ojcem jest Abdullach „Apo” Ozallan. Jednak nawet w łonie ozallanowskiej PKK są trzy frakcje: wierna politykom z parlamentu, druga posłuszna wskazówkom przesyłanym z tureckiego więzienia przez samego Ozallana i trzecia podporządkowana górskim komendantom YPG i YPJ.

Do tego jeszcze partyzanci PKK z terenów irańskiego pogranicza czasem ostrzeliwują się z tymi którzy przybywają z głebi Iraku.

Kurdowie wieli wiele niepodległych księstewek, co kilkanaście lat zrywali się do wielkich niepodległościowych powstań. Zdradzali ich Francuzi, Anglicy, Turcy, Amerykanie, a nawet – a może przede wszystkim – sowieci.

Dziś Kurdowie jako jedyni dzielnie biją się z islamistami z ISIS na lądzie.

Ich front rozciaga się od pólnocnej Syrii (w kurdyjskiej nomenklaturze zwanej Rojava), poprzez cały iracki Kurdystan, aż do  pierwszych nmiast sunnickiej prowincji Anbar (Kirkuk, Tikrit).

Walczą dzielnie, ponoszą krwawe ofiary. W obliczu wspólnego zagrożenia, ramie w ramię, stanęli obok siebie marskiści z YPG i YPJ oraz Peshmergowie podlegli prezydentowi Masudowi Barzaniemu.

W czasach pokoju YaPaGowcy zwą Peshmergów „faszystami”, ale w obronie Kobane i innych kurdyjskich miast biją się ofiarnie razem przeciwko wspólnemu wrogowi.

W tym także przypominaja nas – Polaków.

Lubię Kurdów,być może też datego, że sam  wywodze się z gór i rozumiem czasem ten błysk jaki pojawia się w ich spojrzeniach.

Nie wiem czy potrafiłem Wam to wszystko klarownie wytłumaczyć…