STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ISLAM DLA POCZĄTKUJACYCH – DALSZE KROKI A I K

Islam dla początkujacych – dalsze kroki A i KWielu komentatorów oskarża mnie o antyislamskie nastawienie. Oświadczam więc, że spoglądam na islam bez emocji, trochę przez szkiełko powiększające, skoro jednak islamiści maja – w większej grupie – trafić nad Wisłę ważne jest, aby Polacy mieli o ich religii odrobinę informacji.Nie fałszuje ich żadną ideologią podaje tak, jak rzeczy się mają…


A – Alawici
Często w przekazach z Syrii słyszymy, że syryjski prezydent Baszar al Asad jest alawitą. Co zatem kryje się za tym wyrazem?
Alawici to odłam szyitów, szczególnie liczny na południu Turcji, w Syrii i w Iranie. Nazwę biorą od Alego, zięcia proroka Mohameda. Sekta liczy około sześciu miolionów wiernych.  Sunnici uważają ich za heretyków, ponieważ nie zunaja wielu muzułmańskich obowiązków. Np. chodzenie do meczetu uważają za niekonieczne. Nie obowiązuje ich podział płci, nie zachowują postów. Jedzą także mięso zwierząt, kóre nie zostały ubite w sposób czysty (halal). Nie zabraniają picia alkoholu. Często bywaja socjalistami, ich kobiety nie noszą tradycyjnych zasłon. Dziś stanowią podstawową siłę armii Asada w Syrii.

A – Ali
Kuzyn i zięć proroka Mahometa. Sprawca głównego rozłamu w islamie. Czwarty kalif, szyici uważają go za pierwszego imama i otaczają czcią czym rozsierdzają sunnitów. Szyici wzięli swoją nazwę od zbitki słów „świadkowie Alego”. Szyici stanowią około 26 procent całej populacji muzułmańskiej w świecie. Ich głowną twierdzą jest Iran. Polscy żołnierze w Karbali stoczyli bitwę właśnie z radykalnymi bojówkami szyickimi. W odróżneiniu od sunnitów – którzy posługują się czarnym sztandarem – szyia zwykle idą do boju w zielonych opaskach na czołach i pod zielonymi sztandarami.

A – Anioły
Najważniejszy z nich to Dżibril (Gabriel), który przekazał Mahometowi tekst „Koranu”. Inni to: Micha ila, Izrafila i Azra ila, Haruta i Maruta. Osobnym bytem jest znienawidzony przez muzułmanów Iblis – anioł upadły.
Anioły dzielą się na : „blisko dopuszczonych”, posłańców Allaha oraz na „ stróżów ognia piekielnego”.  Gabriel i Michał są uznawani za swoistych pośredników w zbawieniu. Iblis został wygnany z rajskiego ogronu ponieważ nie chciał oddac pokłonu człowiekowi, którego Bóg stworzył jako istortę dobrą. O oddawanie czci Iblisowi posądzani są jazydzi, stąd pojmani przez ISIS jazydzi są niezwlocznie mordowani, a ich kobiety gwałcone i sprzedawane na targach niewolników.
Jazydzki „Anioł Paw” utożsamiany jest – przez wahabitów – z Iblisem. Za jedno z wcieleń Iblisa  muzułmanie uważają psa, stąd traktuja psy brutalnie i bez sympatii. Ogólnie muziłmanie są przeciwko trzymaniu tzw „zwierząt domowych” – za wyjatkiem ptaków.

A – Apostazja
Odstępstwo od wiary. Zdaniem radykalnych zwolenników prawa szariatu powinna być karana śmiercią, wyrok ma obowiązek wykonać kazdy wierny muzułmanin.Jeśli ktoś mówi wam, że karanie śmiercią za apostazję jest przeżytkiem wieków średnich to poczytajcie tekst z 1989 roku – wyrok jaki ajatollah Chomeini ogłosił na pisarza Salmana Rushdiego:

„ Powiadamiam czcigodnych muzułmanów na całym świecie, że autora książki „Szatańskie wersety”, napisanej, wydanej i rozpowszechnianej przeciw islamowi, Prorokowi i „Koranowi” , a także tych publicystów, którzy znali dokładnie jej treść, skazuje się niniejszym na śmierć…”14 lutego 1989.

„Dom wydawania fatw” w Mekce określił książkę Rushdiego mianem „ zindik” (herezja) co – także w świecie sunnickim – karane jest śmiercią.
Ci, którzy uważają, że muzułmańscy przybysze do Europy łatwo się zintegrują i wtopią w nowe społeczeństwa niech przeanalizują statystykę francuskich mordów w arabskich dzielnicach miast. Większość to porachunki narkotykowych gangów i mordy religijne.
Wszystkie muzułmańskie szkoły prawne – zarówno sunnickie jak i szyickie – karzą śmiercią za odejście od islamu. „bluźnierstwo”, „obelżywe szydzenie z Proroka i aniołów” (przypadek „Charlie Hebdo – gdzie związani z Al Kaidą mordercy otwarcie obwiescili za co zabijają redakcję)

Od 1984 roku w kodeksię karnym np. Pakistanu znajduje się zapis o „wykroczeniach religijnych” i karach za nie przewidzianych. Przykładem ofiary pakistańskiego prawa religijnego jest Asia Bibi, o której uwolnienie bezskutecznie zabiega teraz wiele organizacji międzynarodowych, a film jej poświęcony przedstawili Maciej Grabysa i Michał Król.

A – Al Azhar
Słynny meczet i uniwersytet w Kairze.. Jego orzeczenia (fatwy) cieszą się wielką powagą i uznaniem w całym świecie islamu.

K – Kalifat
Słowo „chalifa” (kalif) wystęopuje w „Koranie” w znaczeniu :”nstępca Boga na ziemi” . Tym terminem określany jest także religijny następca Mohameda.
Pierwsi kalifowie: Abu Bakr, Umar, Usman i Ali byli wybierani przez ummę (wspólnotę), potem dynastia Umajjadów wprowadziła dziedziczenie tytułu.
Czterej pierwsi władcy zwani są , w tradycji muzułmańskiej, „kalifami sprawiedliwymi” i to do ich dokonań wprost nawiązuje symbolika i cele dzisiejszego Państwa Islamskiego „ISIS). Okres panowania czterech kalifów uznawany jest w islamie za „złoty wiek”.
Abu Bakr al Baghdadi całkiem swiadomie nawiązuje w swoich orzeczeniach i wystąpieniach do „złotego wieku”. Szariackie prawodawstwo na terenach zajętych przez ISIS kieruje się historycznymi orzeczeniami wydawanymi w epoce „złotego wieku”.

K – Kamienowanie
W hadisach znajduje się opis ukamienowania kobiety, która trzykrotnie przychodziła do Mahometa i skarzyła się na przemoc ze strony swojego męża.
Kamienowanie jest oficjalną karą wymierzaną dziś nie tylko w Państwie Islamskim (ISIS), ale także w Pakistanie, Afganistanie, Arabii Saudyjskiej i Katarze.
Najczęściej kamienuje się pojmanych jeńców – o ile nie skazuje się ich na obcięcie głowy (jak zalecał prorok Mohamed) i ukrzyżowanie – oraz kobiety pojmane na cudzołostwie. Mężczyźni są za to jedynie biczowani.
Kalifat ISIS wprowadził specjalną karę dla homoseksualistów pochwyconych w trakcie aktu płciowego. Są oni zrzucani z dachów budynków. Wprowadzono także karę obcinania palców za prowadzenie rozmów przez telefony komórkowe na terenach, gdzie jest to zakazane.