Gadowski rozmawia: Bratislav Živković- komendant współczesnych czetników

O ruchu Czetnickikm, Unii Europejskiej i imigrantach.

Komentarze

Najwidoczniej jest to patriota Serbski bez względu na to czy ma rację czy jej nie ma. Ważne jest że widzi problem do dyskusji i rozwiązania sposobem radykalnym. Jak dotychczas wszelkie liberalne pomysły okazały się zgubne i w niedługim czasie będzie w ogóle za późno aby zrobić cokolwiek

Dobrze wiedzieć że istnieją takie organizacje zdrowo rozsądkowe z historią. U nas harcerstwo i kibice o tym Pamiętają. Od góry i z lewa będziemy graniczyć z ciapatymi, to pewne w najbliższych 50latach.

Kosowo jest serbskie! Pozdrowienia dla braci, południowych Słowian.
Tak z ciekawości, jaka to była książka?

Panie Witoldzie, czy mógłby Pan podać tytuł najlepszej książki wg Pana o Marszałku Piułsudskim?

Czy myślał Pan kiedyś aby napisać, pewnego rodzaju kompilacje zawartą w 1 książce myśli różnych Polskich myślicieli w formie zwartego opasłego tomiska:)?

Pozdrawiam!!

Jegomość z brodą, miesza odrobine pojęcia. Czetnicy byli podczas 2WS podzieleni. Wsród nich obecny był mocno duch socjalizmu.. Unia Europejska jest potrzebna również Serbom ale nie w takim kształcie jak dzis. Pan Czetnik operuje odrobine podobnym językiem jak narodowcy w polsce czy na ukrainie..(nie jest tajemnica ze radykalne ruchy narodowe wspiera rosja)walka z faszyzmem, walka o wiare chrzescijanska..to ulubione terminy krypto putinowcow? Chcialbym sie dowiedziec jaki jest komentarz redaktora Gadowskiego do tej rozmowy. Oczywiscie, ze Arabia Saudyjska ma interes w wygranej Assada tj Rosja ..te Panstwa moga wspolpracowac w exportowaniu imigrantow na zachod to prawdopodbne...ale martwi ten pro putinowski ton narracji Pana Czetnika. Oczywiscie są wielkie slowa ze walczyli przeciw komunistom i hitlerowi..ok ale wypowiedz tego Pana jest dwuznaczna. Prosilbym Panda Redaktora o stosowany komentarz. Serdecznie Pozdrawiam

Szanowny Panie Witoldzie!

Powyższy wywiad jest dla mnie szczególnie ciekawy, ponieważ sam wywodzę się z grupy jugosłowiańskich ( bośniackich ) Polaków. Mój dziadek był poddanym jugosłowiańskich królów Karadjordjeviciów. Jednak do samej organizacji czetnickiej mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony ich podziwiam ze względu na ich patriotyzm, konserwatyzm i przywiązanie do chrześcijaństwa. Jako jedyni chcieli bronić starej Jugosławii i tronu Karadjordjeviciów. Jednak z drugiej nie mogę im zapomnieć ich praktyk z czasów II wojny światowej. Wspomniał Pan o 300 Polakach walczących w czasie w/w wojny w szeregach czetników. Szkoda tylko że nie wspomniał Pan, że wielu z nich zostało doń wcielonych siłą. Podobną metodę "rekrutacji" prowadzili w tamtym czasie również komuniści. Są udokumentowane przypadki bośniackich Polaków zamordowanych przez czetników tylko dlatego, że nie chcieli do nich przystąpić. To są fakty.

W Pańskim wywiadzie zabrakło mi 2 pytań dla mnie osobiście kluczowych:
1) Jaki jest stosunek Pańskiego rozmówcy do w/w morderstw bośniackich Polaków oraz do polityki czystek etnicznych prowadzonych przez czetników w czasie II wojny światowej? Wspomniałem powyżej, że moimi przodkami byli jugosłowiańscy ( bośniaccy ) Polacy, którzy w 1946 przyjechali do Polski, ale wcale nie z powodu tęsknoty za ojczyzną przodków, tylko właśnie z powodu czystek etnicznych. Czetnicy wówczas prowadzili identyczną politykę jak UPA na Wołyniu, mianowicie przychodzili do domów i gospodarstw przedstawicieli wszystkich małych mniejszości, które napłynęły w czasach władzy Habsburgów - Polaków, Ukraińców, Czechów, Słowaków, Węgrów, Niemców, Włochów czy Żydów, pukali do drzwi i oznajmiali, że albo wyniosą się tam, skąd ich przygnało, ale wrócą i ich wszystkich wyrżną. Zatem Polacy pewnego dnia zebrali się w jednym miejscu i uradzili, że potraktują tę groźbę poważnie, spakowali się i wyjechali do Polski. W świetle oficjalnych jugosłowiańskich dokumentów "dobrowolnie" zrzekli się ziemi i wszystkich nieruchomości, zabierając ze sobą wyłącznie inwentarz ruchomy. Moi przodkowie - pradziadek, prababcia, dziadek oraz jego rodzeństwo, w nowej ojczyźnie zostali oficjalnie uznani za repatriantów, choć tak na prawdę byli uchodźcami ( ponieważ uciekli przed czetnickim terrorem, którego wobec nich nie stosowali nawet Ustasze! ).

2) Jaki jest stosunek Bratislava do serbskich zbrodni w czasie wojny w Bośni lat 1992-95 i czy brali w niej udział czetnicy z jego organizacji? W czasie tej wojny przeciwnicy nazywali potocznie bośniackich Serbów czetnikami, ale czy byli to prawdziwi czetnicy z organizacji Bratislava? Według raportu CIA z roku 1995 lub 1996 aż 90% wszystkich zbrodni wojennych zostało dokonanych przez stronę serbską, włączając w to masakrę w Srebrenicy oraz oblężenie Sarajewa. W czasie tej wojny rodzinny dom mojego dziadka w okolicach Derventy został zrównany z ziemią. Dlatego też tak interesuje mnie stanowisko Pańskiego szanownego rozmówcy.

W razie potrzeby zostawiam również kontakt do siebie - jakub_87@o2.pl
Z wyrazami najgłębszego szacunku
Jakub Szylkiewicz

Panie Witoldzie wszystko super, popieram pomysl . Zrozumialem kilka slow no i nie wiem co dalej czy bedzie jakies tlumaczenie, czy mam sie uczyc jezykow obcych? Pozdrowienia.

Dzień dobry, czy ten wywiad bedzie jakos przetlumaczony na jezyk polski? Chorwacki podobny, ale nie do konca... dziekuje.

Napisy z tłumaczeniem by się przydały i ułatwiłyby odbiór treści. Pozdrawiam

Dziękuję za tę wiedzę panie Witoldzie.

Już spieszę zamieścić link do tego filmu na facebooku.

Już spieszę zamieścić link do tego filmu na facebooku.

Już spieszę zamieścić link do tego filmu na facebooku.

Panie Redaktorze, jest Pan człowiekiem daleko widzącym.

[Ale trzeba jeszcze pomyśleć o ustroju państwa, by nie był zbudowany na filozofii niemieckiej]

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.